Éjfél Kapitány
önkényuralmi
vizuál

Marxim

El tudja bárki közülünk képzelni, hogy a Marxim kocsmába bárki azért térne be, mert rokonszenvezik a kommunista rezsimekkel? Fenéket. Ellenben az könnyen lehet, hogy rokonszenvezik a letűnt kor szocreál képi és stílusvilágával - különben nyilván más helyszínt keresne sörének, vodkájának és amúgy kiváló húsos lepényének. Nos, volt aki igenis el tudta képzelni, hogy a Marxim nem csupán a szocreálnak, de a mögöttes ideológiának a szószólója, és iziben a törvényért kiáltott tiltott az önkényuralmi jelképek használata miatt. Legtöbben nevettek rajta. Kíváncsi is vagyok, példának okáért a Heineken sörgyár ellen mikor emel valaki kifogást ;-)

(Ismét rámcáfolt az élet. A Heinekent anno feljelentették, annak rendje s módja szerint.)

Érdekes ugyanakkor, hogy ha nyílna egy teszem azt "Hildegard" nevű söröző, ahol echte birodalmi sasok és zászlók alatt szolgálnák fel a sört a fekete-barna egyenruhába öltözött szőkített hajú felszolgálók, akkor jóval kevesebben lennénk toleránsabbak. Ugyanazok, akik a Marximban vidáman elsörözve nevetnek azon, hogy mókás étlapon a Hawaii pizzát Gulagnak hívják - ezt jobbára botrányosnak tartanák. Valójában nem hiszem, hogy a Marxim vagy a képzeletbeli Hildegard léte akár egyetlen embert is megnyerne a kommunizmus vagy a nemzetiszocializmus eszméinek. 

Úgy tűnik, amíg a szocreál egyre kevesebb felhördülést keltve elfoglalta az őt megillető helyét a szoborparkban, a szuvenírárusok pultjain és a képeskönyvekben, addig a fasizmus neoklasszicizmusa és futurizmusa továbbra is tabu.

Kínai propaganda poszterek

Leni Riefenstahl

Táncos, filmrendező, fotográfus. A berlini olimpiáról készült filmje tette méltán világhíressé és törte ketté karrierjét a náci birodalom bukása után. Honlapján mindent megtalálsz róla és munkáiról.

Laibach

A szlovén zenekar hihetetlen szuggesztív képi világgal és szinte sokkoló feldolgozásokkal operál - zseniálisan. A tagok valójában képzőművészek - ez lehet az oka a zene mellett a hangsúlyos vizualitásnak. Koncertteljesítményük csillagos ötös, minden ízében tökéletesen megkomponált előadásuk folyamatosan a birodalmi propaganda képi világát használja előszeretettel. 

   

Marilyn Manson

A Dawid Bowiehoz hasonlóan keméleon kinézetű showman az utolsó két évben több alkalommal is a német egyenruhákban találta meg önmagát. A "Reverend" hosszú évek óta folyamatosan próbára teszi a közönség vizuális toleranciáját és extravagáns, groteszk külsejével adja el, amúgy jó közepes rockzenéjét. Neki aztán sem arca, sem ideológiája, csak zenéje és vizualizációja van. Az viszont - dögös.

Wolfenstein, Quake, és még sokan mások...

Nagyon hosszú sora azoknak a videojátékoknak, amelyekben felbukkan a náci motívum. Az ok azt hiszem nyilvánvaló - a titkos, misztikus miliő mellett a képi világ markáns és szemet gyönyörködtető, ami elsődleges szempont ebben a műfajban.

Kultúra és ideológia

Minden időszak kétséget kizáróan hozzátett valamit az egyetemes kultúrához. Ki törődik vele, hogy a Vikingek, a Szamurájok, a Hunok, vagy a római légiók mennyi vért ontottak eközben? Az idő múlásával tökéletesen ketté tudjuk választani az adott kor kultúráját az ideológiájától. Butaságnak tartom megfosztani magunkat bármitől is, ami vizuálisan és művészileg értékelhető, csupán azért, mert azokat anno "kisajátította" magának egy-egy totalitárius rendszer. Ha az illető stílust nem fogadjuk be, azzal valójában a gyűlölt ellenfélnek engedjük át azt, a helyett, hogy elvennénk tőle és közkinccsé tennénk.  Azt hiszem itt lenne az idő ideológiamentesen szemlélni és elismerni mindazt, amit a múlt században hoztak létre - elég volt már a mindkét oldali hisztériából.

Szerinted? Nyomd meg a gombot, szólj hozzá!

 

Kijárat...

Főoldalra...