Éjfél Kapitány
fegyverterem

A háború

Szükséges és elkerülhetetlen. A vadászat, a viaskodás olyan genetikailag kódolt programunk, amit nem lehet könnyen megváltoztatni. Miután sikerült legyőznünk az összes másik fajt a földön, csak saját magunk ellen fordulhatunk. A program soha sem áll le.

Sajnos a civilizáció puhánnyá tesz minket. Erről Konrad Lorenznek van egy igen jó elmélete. Azt mondja, hogy a civilizáció kikapcsolja a természetes kiválasztódást és életben maradhatnak, szaporodhatnak a gyengék és sérültek is. Ami persze óhatatlanul az emberiség génállományának romlásához vezet. A háborút felfoghatjuk úgy is, mint a civilizáció felfüggesztését, hogy elváljon, ki a jobb. A gyengébbik persze megsemmisül. Javul a globális génállomány.

A harc, a háború a vérünkben van. Akinek nincsen módja tényleg kipróbálni, az - ezúttal hála a civilizációnak - szimulálhatja. Erre való az a rengeteg társasjáték, kártyajáték és szerepjáték, amelyeknek elsöprő sikere van manapság (nem véletlenül elsősorban a fizikálisan gyengék, a valós konfliktusokban valószínűleg alulmaradók körében). A legjobb idevágó játékokat megnézheted a Játékteremben.

A csaták

Az állatvilágban a csaták többsége eldől akkor, amikor a küzdőfelek erejüket fitogtatva kiállnak egymással szemben. A veszteségek minimalizálása érdekében (ha fajtabeli az ellenfél) a gyengébbik általában harc nélkül behódol.

Ez minden küzdelem alapja. Ha éreztetni tudod az ellenfeleddel, hogy jóval erösebb, hatalmasabb, befolyásosabb vagy nála, akkor valószínűleg máris gyöztél.

Egy valóságos, fegyverekkel vívott csatában általában a védekezőnél van az előny. Egy felkészült védekező ellenfelet - a szakirodalom szerint - minimum háromszoros túlerővel lehet csak állásából kivetni.

A fegyver nélküli emberi csatáknál ez nem egészen így fest. Személyes konfliktus esetén általában a kezdeményező támadó élvezi az előnyt. L.Ron Hubbard szerint egy konfliktust soha nem a védekező nyer meg. Ezért - szerinte - védekezés helyett is támadni kell. Azaz, ha megtámadnak, védekezés helyett azonnal támadj vissza dupla erővel. Ne azzal foglalkozz, hogy tisztára mosod magad a vádak alól, hogy bebizonyítod az igazadat, hanem feketítsd be, tedd lehetetlenné az ellenfeledet. Miképp az állatok esetében is, ha látja, hogy te vagy az agresszívabb, valószinűleg visszavonulót fúj.

Stratégia

Mi is kell a háborúhoz? Pénz, pénz és pénz. Azaz erőforrások. Ne gondold, hogy komoly csatákat megnyerhetsz erőforrások nélkül. Lehet, hogy a pincért helyre tudod utasítani, vagy le tudsz dorongolni valakit a villamoson, de az igazi küzdelmekhez édeskevés az agresszivitás és a fizikai erő. Ahhoz hatalom kell.

A hatalomról Alvin Topflernek van egy kiváló elmélete. Szerinte a hatalomnak három fő megjelenési formája van. Az erőszak, a pénz és az információ. Szigorúan ebben a sorrendben. Azaz erővel sok mindent elérhetsz, pénzzel még több mindent, de a legfontosabb erőforrás messze az információ.

Az igazi nyertesek éppen ezért nem is nyúlnak az erő eszközéhez. Az igazi nyertesek pénzzel és információval operálnak. Az erő bajnokait általában a vesztesek között tartjuk számon. 

Kijárat...

Főoldalra...