Éjfél Kapitány válaszol

Éjfél Kapitány válaszol

Nem tudod kapásból, mit is tegyél egy rázósabb helyzetben? Kérdezd Éjfél Kapitányt! Email cimed és neved titok marad...

 

Kérdezz Te is!

Mi az a mérnöki szemlélet?

Lupus egyetemista kérdése

Olvasgattam valamelyik nap meglátásaidat a magyar felsőoktatásról (mintha külön ki lett volna emelve a műszaki képzés nem tudom...) és meg szeretném kérdezni, hogy szerinted mit is jelent, illetve milyennek is kéne lennie a mérnöki látásmódnak, illetve ez kötelezi-e az embert valamire és ha igen akkor mire?


Éjfél Kapitány technokrata válasza

Írtam már arról, hogy a cégeknek nem áll érdekében a jó minőségű, tartós termékek gyártása, hiszen hosszú időre kielégítene egy-egy fogyasztói igényt. Ide kapcsolódóan, aggódom egy másik probléma miatt is: az emberek újdonságra való vágyakozását is messzemenőkig kihasználják a cégek. Ugye ismerős, mikor megjelenik az X üdítő, aztán később az X új ízzel, aztán új ízzel és újabb csomagolásban, hogy aztán átadja a helyét az Y üdítőnek? A vásárlókedv folyamatos fenntartása okán felpörgetett tempó nem okoz gondot az üdítőitaloknál és mosóporoknál, de borzalmasan káros a technológiák esetében. A technológiákkal és a hozzájuk tartozó eszközökkel technikusok és mesteremberek dolgoznak, akiknek időre van szükségük az új lehetőségek megismerésére, az új fogások elsajátítására, az új gondok kitapasztalására és azok megoldására. Ha a technológiák az üdítők tempójában cserélődnek, akkor mire valaki mesterré válna, addigra már el is avult amivel foglalkozott. A technológiák gyors váltakozása és a termékek minőségromlása már középtávon is káros a közösségnek. (Volt valakinek jól működő mobiltelefonja az elmúlt 5 évben?) Ez a tempó fenntartja ugyan a fogyasztói társadalom által biztosított jólétet (hiszen te is legalább 3 új telefont vásároltál), de kerékkötője a közösség igazán komoly fejlődésének. (Emlékezzünk csak, hogy az emberiség egyik legfontosabb szimbóluma, az Alpha űrállomás esetére, ahol messze a legtöbb fennakadást a fedélzeti Windows NT számítógéprendszer okozta. A Windows NT-t a világ legnagyobb szoftveres cége állítja elő, sok-sok mérnök segítségével, elképesztő mennyiségű szürkeállomány igénybe vételével, de hiába, ha a szoftver a rövidtávú vásárlói igények kielégítése miatt állandó és drasztikus változásban van – soha nem tud elérni egy kellően stabil, megbízható állapotot.)

Lassan ott tartunk, hogy sem a cégeknek, sem a mesterembereknek nem áll érdekükben becsületesen és komolyan kitanulni, megcsinálni, végigcsinálni valamit, hiszen nem térül meg a befektetett munkájuk. Ha pedig nem áll érdekükben, nem is fogják ezt tenni. Vagy mégis? A mérnökök küldetése éppen ez – ellensúlyozni a fogyasztói társadalom értékesítés-központú, rövidtávú gondolkodásmódját. (Pontosan ez Dilbert és a vezetés állandó konfliktusa is.) A mérnöki szemlélet lényege: fogyasztói és értékesítési érdekektől függetlenül, technológiai alapon szemlélni a világot. A mérnök kötelessége a közösség hosszú távú érdekeit figyelembe véve, a technológia segítségével biztonságos, stabil, időtálló megoldások szállítása. Akkor is, ha úgy tűnik, nem érdemes.